Тема: різноманітність
життя. Поняття про віруси
Мета:
розширити знання учнів про різноманітність живої природи, характерні ознаки представників
різних груп організмів; розвивати логічне мислення, творчу активність учнів;
уміння використовувати знання з інших предметів; виховувати етично-ціннісне
ставлення до природи.
Обладнання: таблиці, схеми, зошит
Хід уроку
І. Організаційний
момент
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.
ІІ. Перевірка
домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів
1. «Розумний
куб».
(«Розумний куб» — це метод, для застосування якого
виготовляється куб для індивідуального чи фронтального опитування. На кожній із
граней написане одне із запитань, за яким можна дати характеристику
чого-небудь, провести аналіз тощо. Учень кидає куб і відповідає на запитання,
яке йому випало на верхній грані. Така робота дає можливість створювати на
уроках ігрові моменти і дуже позитивно сприймається учнями.)
Запитання на гранях куба:
1. Що вивчає
біологія?
2. Чи здатні
рослини до руху? Наведіть приклади.
3. Чому обмін
речовин вважають необхідною умовою існування живих організмів?
4. Що таке
подразливість? Наведіть приклади подразливості у рослин і тварин.
5. Що таке
розмноження? Яке значення має розмноження організмів для існування життя на
планеті Земля?
6. Як людина застосовує біологічні знання у
своїй діяльності?
2. Складання
діаграми Вена «Природа».
У лівому колі учні записують ознаки,
притаманні живій природі, а в правому — неживій. У середній частині, яка
утворена перекриванням двох кіл, учні записують спільні ознаки живої і неживої
природи.
Очікувані
відповіді учнів:
Спільні ознаки: живі
організми та неживі тіла складаються з однакових хімічних елементів; ознаки
живих організмів: складаються з клітин, дихають, живляться, ростуть,
розмножуються, реагують на подразнення; ознаки неживих тіл — не рухаються,
не ростуть, не розмножуються, не мають клітинної будови тощо.
3. «Творча
лабораторія» (робота учнів у творчих групах).
— Запропонуйте модель досліду, за допомогою якого
можна довести, що гілка сухого дерева — неживий об’єкт, а гілка дерева, яке
скинуло листки на зиму,— живий.
ІІІ. Мотивація
навчальної діяльності
Слово вчителя
Для кожної людини, яка щиро любить рідну землю, її
природа — найчарівніша у світі. Та мені здається, що немає нічого прекраснішого
за українські краєвиди.
Золотом котяться пшеничні хвилі на степових
просторах української землі. Чистим блиском вони сліплять очі під
блакитно-бездонним небом, сонячним віддзеркаленням зігрівають кожну твою
клітиночку. Душа народжує пісню, і ти раптом розумієш, що мелодію до неї
творять дзвінкі потоки великих і малих річок. Вони розкинули свої срібні
стрічки серед зелених дібров, серед квітучих степів, у сивих горах.
Квіти… Як їх багато на моїй землі! Вони скрізь: і
біля охайних осель, і на нивах, і на білих рушниках.
З ранньої весни лунають над цим квітучим багатством
пташині пісні. Прорізують повітря стрижі та ластівки, поважно пливуть лелеки,
неначе граються з морськими хвилями чайки… А соловей є символом співочої
української мови…
Світ живої природи дивує й захоплює нас. Століттями
людина спостерігала, вивчала та описувала різні організми, а з часом
поділила їх на великі групи — царства.
Запитання
до учнів:
— Представників яких царств ви розглядали у 5 класі
на уроках природознавства?
Повідомлення теми уроку. Визначення
разом з учнями мети і завдань уроку.
ІV. Вивчення
нового матеріалу
1. Різноманітність життя: тварини, рослини,
гриби, бактерії
Розповідь учителя
Учені вважають, що на Землі існує
близько 5 млн різних видів живих організмів. З давніх часів люди спостерігали
за ними, вивчали, описували. Коли накопичилося багато відомостей про рослинний
і тваринний світ, виникла необхідність систематизувати знання, розподілити
організми за групами, тобто класифікувати їх. Живі організми почали об’єднувати
в групи за подібними ознаками.
Складання
опорної схеми з поясненням
(Учитель, у
залежності від рівня підготовки класу, може дати спрощений варіант схеми — розглянути
тільки царства.)
Розповідь учителя
Усі живі організми на Землі
поділяють на дві великі групи — імперії: Клітинні та Неклітинні.
Запитання до учнів:
— Як ви вважаєте,
що було взято за основу під час поділу живих організмів на дві імперії? (Обговорення відповідей учнів.)
Імперія Неклітинні включає лише одне
царство — Віра. Однак основну масу живих істот становлять організми, які мають
клітинну будову. Клітинні організми утворюють два надцарства: Прокаріоти, або Доядерні,
та Еукаріоти (Ядерні). До надцарства Прокаріоти входить одне царство — Дроб’янки,
до якого належать бактерії і ціанобактерії. Еукаріоти об’єднують три царства:
Тварини, Рослини і Гриби.
У 6-му класі ми будемо вивчати
представників царств Дроб’янки, Гриби, Рослини та одноклітинних представників
царства Тварини.
Розповідь учителя
Тварини, рослини, гриби та бактерії
заселили всі куточки нашої планети. Вони живуть у різних середовищах: у воді та
ґрунті, на суходолі та в повітрі і навіть в інших організмах! Для того щоб жити
в різних середовищах, живі організми мають спеціальні пристосування.
Запитання до учнів:
— Які
пристосування до різних середовищ життя мають організми?
Очікувана
відповідь учнів:
Тварини, які живуть у воді, мають
обтічну форму тіла, а у тварин, які живуть на суходолі, є спеціальні покриви,
що захищають організм від висихання. Якщо тварини освоюють повітряне середовище,
то в них утворюються крила. Так само пристосовані до різних середовищ і
рослини. Наприклад у посушливих місцях у них для збереження вологи листя може
перетворюватися на колючки. Тварини та рослини пристосувалися також і до
сезонних змін середовища їхнього життя. Наприклад, деякі дерева пристосувалися
до переживання сезонних змін (холод, посуха), скидаючи листя. Деякі тварини
переживають несприятливі умови, впадаючи у сплячку. Заєць змінює забарвлення
хутра зі зміною пори року: узимку він білий, щоб бути непомітним на снігу, а
влітку — сірий.
2. Поняття про віруси
Повідомлення учня на тему «Відкриття
вірусів»
До кінця ХІХ ст. ніхто вже не
сумнівався, що кожну заразну хворобу викликає певний мікроорганізм, з яким
можна успішно боротися. «Дайте тільки час,— говорили вчені-бактеріологи,— і
скоро не залишиться жодної хвороби». Але минали роки, а обіцянки не
виконувалися. Люди заражалися кором, ящуром, поліомієлітом, віспою, грипом. Від
страшних хвороб помирали мільйони людей, а бактерій-збудників знайти не вдавалося.
Нарешті в 1892 р. російський учений Д.
І. Івановський натрапив на правильний слід. Вивчаючи тютюнову мозаїку — хворобу
листя тютюну, він дійшов висновку, що її спричиняє не бактерія, а щось дрібніше.
Це «щось» проникає через найтонші фільтри, здатні затримувати бактерії, гине при
нагріванні, і його не можна було побачити у світловий мікроскоп. Фільтрівна
отрута! Таким був висновок ученого. Але отрута — це речовина, а збудник хвороби
тютюну був схожий на організм. Він чудово розмножувався в листі рослин.
Нідерландський мікробіолог і ботанік М. В. Беєрінк назвав це нове вірусом,
додавши, що вірус являє собою «рідке, живе, заразне». У перекладі з латинської «вірус»
означає «отрута».
Розповідь учителя
Особливістю вірусів є те, що вони не
мають клітинної будови та розвиваються тільки всередині клітин живих організмів,
оселяючись у них. Поза клітинами віруси переходять у кристалічний стан, що
сприяє їх збереженню. Найдрібніші віруси, наприклад збудник ящуру, за розмірами
є ненабагато більшими, ніж молекули яєчного білка, проте трапляються й такі
віруси (наприклад збудник віспи), які можна побачити у світловий мікроскоп.
Запитання до учнів:
— Як ви вважаєте,
якими шляхами вірус може потрапити до організму тварини, людини чи рослини?
Очікувані
відповіді учнів:
Основні шляхи потрапляння
вірусу до організму людини чи тварини:
• з їжею;
• через кров;
• через дихальні шляхи;
• через шкіру.
Основні шляхи
потрапляння вірусу до організму рослини:
• через пошкоджені покриви;
• через переносника (наприклад комаху).
V. Узагальнення та систематизація знань
1. «Ти — мені, я — тобі».
Учні складають запитання з вивченої на уроці теми,
щоб поставити його комусь зі своїх однокласників. Учень, який отримав запитання
і дав на нього відповідь, має право поставити своє запитання.
2. «Коло ідей».
— Запропонуйте дослід, який доводить, що гриби й рослини
належать до різних царств.
3. «Закінчи речення».
1. Під час дихання рослини поглинають … (кисень) і виділяють … (вуглекислий газ).
2. Наявність квітки — ознака, за якою
виокремлено групу … (квіткових рослин).
3. До основних органів квіткової рослини належать
… (корінь, пагін).
4. Тварини живляться … (готовими органічними речовинами).
5. Тварин, температура тіла яких
змінюється зі зміною температури навколишнього середовища, називають … (холоднокровними).
6. Тварин, які мають постійну температуру
тіла, називають … (теплокровними).
7. Гриби живляться … (готовими органічними
речовинами).
8. Шапинковий гриб складається із… (плодового
тіла і грибниці).
9. До отруйних грибів належать … (бліда поганка, чортів гриб, червоний
мухомор, пантерний мухомор, гірчичний гриб).
10. Клітини бактерій не мають … (ядра).
11. Бактерії мешкають … (всюди).
12. Не мають клітинної будови та розвиваються
тільки всередині клітин живих організмів … (віруси).
VІ. Підбиття підсумків уроку
Технологія
«Незакінчені речення»
Учні працюють з відкритими реченнями, наприклад:
— На сьогоднішньому уроці для мене найважливішим
відкриттям було…
— Урок важливий, тому що…
— Мені сподобалося…
— Мені не сподобалося…
— Від наступного уроку я чекаю…
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати конспект уроку
1. Підібрати
або скласти загадки про тварин, рослини, гриби.
2. Скласти
сенкан на тему «Віруси».
Немає коментарів:
Дописати коментар