понеділок, 20 лютого 2017 р.

Урок 3 Науки, що вивчають життя

Тема: науки, що вивчають життя
Мета: розкрити зміст наук, що вивчають життя; підвести до висновку, що біологія становить собою комплекс наук, який вивчає складну систему живої природи; розвивати інтерес учнів до вивчення біології; формувати вміння і навички роботи з таблицями та схемами; виховувати культуру спілкування.
Обладнання: зошит, таблиці, схеми       
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів
1.      «Вірю — не вірю».
Учням необхідно позначити пропоновані твердження позначками «+» — вірю, «–» — не вірю.
1.         До тварин належать як одноклітинні, так і багатоклітинні організми.
2.         Серед бактерій є корисні і шкідливі для організму людини.
3.         Рослини під час дихання поглинають вуглекислий газ.
4.         Окрему групу грибів становлять дріжджі.
5.         За зовнішнім виглядом стебла та його розмірами серед рослин розрізняють дерева, кущі і трав’янисті рослини.
6.         Клітини бактерій мають ядро.
7.         Клітини тварин не мають ядра.
8.         Віруси відносять до царства Дроб’янки.
9.         Ящірки і жаби належать до холоднокровних тварин.
10.       Представники бактерій здатні жити в гарячих джерелах і в льодовиках.
11.       Гриби, подібно до тварин, живляться готовими органічними речовинами.
12.       Деякі бактерії рухаються за допомогою джгутика.
Відповіді:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
+
+
-
+
+
-
-
-
+
+
+
+

2.         «Поміркуйте».
— Чому бактерії називають санітарами планети?
ІІІ.      Мотивація навчальної діяльності
Обговорення висловів відомих людей
— «Вивчення і спостереження природи призвело до виникнення науки» (Цицерон).
— «Життя без науки подібне до смерті» (Діонісій Катон).
— «Хто думає про науку, той любить її, а хто її любить, той ніколи не перестає вчитися, хоча б зовні він і здавався бездіяльним» (Григорій Сковорода).
Слово вчителя
            Науки виникають не самі по собі, не тому, що їх хтось вигадує просто «з інтересу». Будь-яка наука з’являється в результаті необхідності вирішення людством тих чи інших завдань, що постали в процесі його розвитку. Біологія не виняток, вона теж виникла у зв’язку з потребою вирішення дуже важливих для людей проблем. Однією з них завжди було більш глибоке осягнення процесів у живій природі, пов’язаних з отриманням харчових продуктів, тобто знання особливостей життя рослин і тварин, їх зміна під впливом людини, способів отримання надійного і все більш багатого врожаю.
                        Cьогодні науці відомо близько 1,5 млн видів тварин і близько 500 тис. видів рослин. Вивчення розмаїття рослин і тварин, особливостей їхньої будови та життєдіяльності має велике значення. Біологічні науки — база для розвитку рослинництва, тваринництва, медицини, біоніки, біотехнології.
Технологія «Мікрофон».
— Яких правил слід дотримуватися, щоб попередити захворювання, спричинені хвороботворними бактеріями?
«Мозковий штурм».
— Чому людина не може існувати без рослин?
ІV.      Вивчення нового матеріалу
Науки, що вивчають життя
Розповідь учителя
            Ви вже знаєте, що термін «біологія» походить від грецьких слів bios, що означає «життя», та lоgos — «учення». Живі організми дуже різноманітні, тому з’явилося багато біологічних наук, які вивчають живе. Тварин вивчає наука зоологія, рослини — ботаніка, гриби — мікологія. Вивчення мікроорганізмів привело до виникнення мікробіології.
Складання опорної схеми
            Ботаніка, зоологія та мікробіологія, у свою чергу, поділяються на багато галузей, значна кількість яких є самостійними науками, що вивчають певні групи організмів. Наприклад, бактерії — об’єкт дослідження бактеріології, віруси — вірусології, комахи — ентомології, риби — іхтіології, птахи — орнітології, плазуни — герпетології, мохи — бріології, водорості — альгології, лишайники — ліхенології, папороті — птеридології.
            Класифікацію різних груп організмів здійснює систематика.
Окрім того, існують такі біологічні науки, які вивчають окремі сторони живих організмів: їхню зовнішню та внутрішню будову, життєдіяльність, різноманітність, походження, поширення.
            Так, зовнішню будову організмів вивчає морфологія, внутрішню — анатомія, мікроскопічну будову тканин — гістологія.
Самостійна робота учнів з підручником
— фізіологія — наука про функції та процеси життєдіяльності організму;
— генетика — наука, що вивчає спадковість і мінливість організмів;
— палеонтологія — вивчає вимерлі організми;
— цитологія — вивчає клітини організмів.
Запитання до учнів:
— Пригадайте з курсу «Природознавство», що вивчає екологія.
Очікувана відповідь учнів:
Екологія вивчає зв’язки організмів між собою та з навколишнім середовищем.
Формулювання висновку:
            Біологія являє собою комплекс наук, що вивчає складну систему живої природи.
Заповнення таблиці за зразком
Назва науки
Що вивчає наука
Екологія
Взаємодію живих організмів, їхніх угруповань між собою, а також із умовами навколишнього середовища
Мікологія




V.        Узагальнення та систематизація знань
1. Розгадування кросворда.
Розгадати кросворд. Із виділених букв скласти назву біологічної науки та дати їй визначення.




1












2











3












4












5



О
Л
О
Г
І
Я


6












7










8













Запитання до кросворда:
1.         Наука, що вивчає клітини організмів.
2.         Наука, що вивчає мохи.
3.         Наука, що вивчає риб.
4.         Наука, що вивчає будову тканин.
5.         Наука, що вивчає водорості.
6.         Наука, що вивчає віруси.
7.         Наука, що вивчає комах.
8.         Наука, що вивчає бактерії.
Відповіді: 1. Цитологія, 2. Бріологія, 3. Іхтіологія, 4. Гістологія, 5. Альгологія,
6. Вірусологія, 7. Ентомологія, 8. Бактеріологія.
Біологічна наука: ботаніка — це наука, що вивчає рослини.
2.         Виконання тестових завдань.
Вибрати одну правильну відповідь.
1.         Наука, яка вивчає вимерлі організми та намагається реконструювати за знайденими рештками їхній зовнішній вигляд,— це:
А палеонтологія       В археологія
Б морфологія Г фізіологія
2.         Наука, яка досліджує гриби як особливу групу організмів,— це:
А ліхенологія            В бріологія
Б альгологія   Г мікологія
3.         Наука, яка досліджує спадковість і мінливість організмів,— це:
А анатомія     В генетика
Б екологія      Г систематика
4.         Наука про різноманітність живих організмів, завданням якої є опис і впорядкування існуючих видів, їх розподіл,— це:
А мікробіологія        В палеонтологія
Б систематика           Г екологія
5.         Анатомія вивчає:
А поширення тварин і рослин       В будову організмів
Б життєві функції організмів          Г зв’язки організмів з навколишнім середовищем
Відповіді: 1 — А, 2 — Г, 3 — В, 4 — Б, 5 — В.
VІ. Підбиття підсумків уроку
Складання Т-схеми до уроку
Я знав
Я дізнався



VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати конспект уроку.
Скласти три тестових завдання  (на вибір однієї правильної відповіді).





Немає коментарів:

Дописати коментар